Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Wyjazd studyjny - Propagowanie, rozwój i promocja zagród edukacyjnych

Grupa pięćdziesięciu trzech członkiń Kół Gospodyń Wiejskich i rolników z powiatu ząbkowickiego wzięła udział w wyjeździe studyjnym w okolice Doliny Baryczy. Celem wyjazdu, zorganizowanego we wtorek 8 lipca było zapoznanie uczestników z produktami regionalnymi, tradycyjnymi i rękodzielniczymi oraz z różnymi formami przedsiębiorczości na terenach wiejskich gminy Krośnice.

Pierwszym etapem była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym Stajnia Łazy Małe należącym do państwa Stryjskich. Gospodarstwo prowadzi obozy jeździeckie dla dzieci i młodzieży, oferuje noclegi, posiłki oraz wiele atrakcji, z których można korzystać w trakcie pobytu. Właściciele pokazali swoje gospodarstwo ‒ zarybiony staw, domki letniskowe, basen i architekturę ogrodową, a wypoczywająca tam młodzież zaprezentowała swoje jeździeckie umiejętności.

Kolejnym etapem była wizyta w świetlicy wiejskiej w Łazach gdzie członkowie stowarzyszenia Aktywne Łazy i sołtys Izabela Chaszczewicz przedstawili swoje sołectwo i zaprezentowali wyroby powstające w ramach warsztatów. Łazy to ziołowa wioska tematyczna a rękodzieło to przede wszystkim produkty zielarskie w różnej formie.

Następnie grupa udała się do Lędzin ‒ wioski tematycznej Smaków i rzemiosła, w której gościła nas właścicielka zagrody edukacyjnej Rogata Owca, Beata Piekalska. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach wypieku domowych bułeczek w piecu chlebowym i degustacji serów. Pani Beata pokazała warsztat tkacki, opowiedziała o swoim stadzie owiec, o pozyskiwaniu z nich wełny, przędzeniu i wyrobie rękodzieła.

W drodze do kolejnego gospodarstwa, należącego do Ireny i Andrzeja Łaniaków, grupa miała możliwość zwiedzania bombkarni Szklany Świat w Krośnicach. Podczas wizyty w malinowym gospodarstwie Państwa Łaniaków, goście próbowali przetworów z owoców i warzyw.

Ostatnie miejsce, które odwiedzili uczestnicy wyjazdu to Pierstnica, czyli wioska truskawki. Dwugodzinny pobyt w Pierstnicy umilał występ zespołu folklorystycznego Pierstniczanie. W trakcie wizyty w Pierstnicy goście spotkali się z wójtem Gminy Krośnice Mirosławem Drobiną, z przewodniczącym rady gminy i właścicielem gospodarstwa sadowniczego Januszem Dziekanem, z sołtysem wsi Bukowice II wioska drewna, Bogumiłą Bialic. Rękodzielnicy prezentowali swoje wyroby ‒ Gabriela Mieszkalska zaprezentowała ceramikę, Andrzej Kret wyroby z loomu, a wieś Bukowice drewniane przedmioty.

Ewa Wróbel DODR we Wrocławiu

 

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 15.07.2014