Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Kluby 4H na Dolnym Śląsku

 

„Ucz się działając”

Pierwsze kluby 4H w województwie dolnośląskim powstały w 1994 roku. 
W ciągu tych siedemnastu lat nastąpiło wiele zmian. Większość klubów zawiesiła działalność, ze względu na reorganizację w szkolnictwie i zamknięcie małych szkół. 
Do dziś, w 17 gminach działają 23 klubów, zrzeszające około 400 młodych ludzi z obszarów wiejskich Dolnego Śląska. Kluby Edukacyjne 4H są prowadzone przez 28 wolontariuszy - liderów lokalnej społeczności i nadzorowane są przez 9 specjalistów Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

W krajowym konkursie - „Kryształowej Koniczyny” zostało nagrodzonych 9 liderów z naszego terenu. W polsko - amerykańskiej wymianie młodzieży uczestniczyło 17 nastoletnich liderów z dolnośląskich klubów 4H, podobna liczba młodzieży z USA gościła na Dolnym Śląsku w ramach rewizyty.
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu dwukrotnie organizował krajowe konkursy i gościł ponad 1000 uczestników z całej Polski. Z okazji 10 - lecia Klubów Edukacyjnych 4H na Dolnym Śląsku, w ośrodku odbył się wojewódzki Festyn Ekologiczny dla członków klubów, podczas którego wręczano nagrody i podziękowania liderom. W ciągu tych 17 lat młodzież uczestniczyła w wielu projektach i konkursach zagranicznych, krajowych, wojewódzkich i międzyklubowych, zdobywając wiedzę, nowe umiejętności i doświadczenia, ucząc się podejmowania decyzji i ponoszenia za nie odpowiedzialności. Praca nad projektami realizowanymi w klubie, pozwala młodzieży konstruktywnie spędzać czas pozalekcyjny i zapewnia młodym mieszkańcom wsi realizację własnych potrzeb. Istotną rolę w pracy klubowej pełni lider wolontariusz, który poprzez projekty realizowane wspólnie z młodzieżą pomaga im w starcie w dorosłe życie. 
Takie osoby wspiera i nagradza Fundacja Edukacyjna 4H w Polsce.

Dolnośląski Koordynator klubów 4H
Ewa Wróbel

Zmodyfikowano: 15.08.2013