Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Stanisław Borucki, Warta Bolesławiecka, gmina Warta Bolesławiecka, powiat bolesławiecki

Kategoria ROLNIK

Stanisław Borucki, Warta Bolesławiecka, powiat Bolesławiec

Stanisław Borucki założył gospodarstwo rolne na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś to 1800 ha produkcji roślinnej. Specjalizuje się głównie w uprawie zbóż, rzepaku i ziemniaków. Uzyskiwane w ostatnich latach plony to 75 dt/ha dla pszenicy i 43 dt/ha dla rzepaku. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada nowoczesny park maszynowy. W 2006 roku właściciel skorzystał z Programu Zalesianie Gruntów Rolnych, w ramach którego posadził 11 ha lasu.

Od 2008 roku rolnik jest członkiem grupy producentów ziaren zbóż i nasion oleistych. Grupa zbożowa w 2012 roku zakończyła inwestycję w postaci budowy obiektu magazynowo-suszarniczo-oczyszczalnego, współfinansowanej z programu „Zwiększenie wartości dodanej i podstawowej produkcji rolnej i leśnej”. Inwestycja polegała na budowie silosów zbożowych, wiaty oraz laboratorium analizującego jakość ziarna.

Od 2003 jest także członkiem grupy producentów ziemniaków. Jakość ziemniaków produkowanych przez członków grupy potwierdza posiadany Certyfikat Jakości Produkcji GLOBAL GAP.

Na terenie gospodarstwa znajduje się przechowalnia, składająca się z trzech komór o pojemności 1 300 t każda. Komory pracują niezależnie, a parametry ich pracy są dostosowane do odmiany przechowywanych ziemniaków. Parametry, takie jak temperatura produktu, temperatura w przechowalni, wilgotność czy punkt rosy ‒ są monitorowane na bieżąco. Przechowalnia została wyposażona w wentylację mechaniczną oraz kanały nawiewowe, dzięki czemu ziemniaki mogą być przechowywane dłużej, bo od września aż do czerwca.

Załadunek ziemniaków bezpośrednio do przechowalni odbywa się za pomocą linii zasypowej, w skład której wchodzi kosz przyjęciowy,  taśmociąg oraz pryzmownik.

Gospodarz chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, przyjmuje w swoim gospodarstwie grupy rolników oraz dzieci szkolne.

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 05.08.2019