Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Adam Kaliszewski, Radwanice, gmina Radwanice, powiat polkowicki

Kategoria ROLNIK

Adam Kaliszewski, Radwanice, gmina Radwanice, powiat polkowicki

Gospodarstwo zajmuje się produkcją roślin i nasion (Szkółka Drzew i Krzewów Radwanice Adam Kaliszewski). Pan Adam prowadzi 60-hektarowe, rodzinne, dwupokoleniowe gospodarstwo rolne z żoną Grażyną, synem i synową. Wszyscy mają doświadczenie i kwalifikacje do pracy w branży szkółkarskiej (syn i synowa są architektami krajobrazu).

Szkółka powstała w 1995 roku. Dziś to gospodarstwo o wielkości 60 ha (z czego 50 ha zajmują uprawy roślin ozdobnych w gruncie i w pojemnikach). Specjalizuje się w produkcji materiału liściastego i iglastego wysokiej jakości (w gruncie i w pojemnikach). Gospodarstwo produkuje materiał ozdobny z własnych nasion, dlatego czasami wyhodowanie rośliny gotowej do nasadzeń (i do sprzedaży) trwa nawet 15 lat.

Rośliny kupione w szkółce są odporne na warunki klimatyczne i glebowe. Po posadzeniu przyjmuje się 98% roślin, nawet w trudnych warunkach, przy oczyszczalniach ścieków, na hałdach, wysypiskach, terenach przemysłowych, czy sadzonych jako zieleń przydrożna. Oferta dla klientów jest urozmaicona. W sprzedaży znajduje się ok. 500 gatunków i odmian  roślin ozdobnych. Od 2018 roku w szkółce produkowane są także trawy i byliny.

Gospodarstwo jest zlokalizowane w Radwanicach, w powiecie polkowickim. Budynek mieszkalny i budynki wchodzące w skład gospodarstwa są funkcjonalne i estetyczne. Podwórko oraz ciągi transportowe zostały wybrukowane. W gospodarstwie wydzielono dwa place, jako miejsca sprzedaży bezpośredniej.  Na jednym z nich prowadzona jest sprzedaż detaliczna, na drugim ‒ sprzedaż hurtowa. Gospodarstwo sprzedaje swoje produkty także w sieci (sklep internetowy).

W skład gospodarstwa wchodzi hala produkcyjne z linią technologiczną do doniczkowania roślin ozdobnych (w której wdrożono innowacyjną włoską technologię mulczowania roślin w doniczce). Hala o powierzchni 1000 m2 została wybudowana w 2018 roku ze środków pomocowych UE.

Zastosowana w gospodarstwie technologia pozwala na ograniczenie zużycia wody do 30%, a kosztów robocizny związanej z odchwaszczaniem do 70%. Na dachu nowo wybudowanej hali właściciele zainstalowali są panele słoneczne, produkujące energię wykorzystywaną do ładowania akumulatorów wózków elektrycznych (służących  do transportu wewnętrznego w szkółce).

Gospodarstwo jest wyposażone w maszyny i urządzenia potrzebne do pracy w szkółce np. ciągniki – 6 szt., ładowarki – 2 szt., wózki widłowe, siewnik pneumatyczny itp.
Produkuje w sposób jak najmniej obciążający środowisko, między innymi redukując liczbę zabiegów po analizie prowadzonych na bieżąco badań gleby na zawartość składników pokarmowych oraz badania występowania szkodników.

W gospodarstwie Adama Kaliszewskiego przestrzegane są zasady BHP, dotyczące budynków, budowli, maszyn i  pracowników. W gospodarstwie, łącznie z rodziną, pracuje 12 osób. Wiosną liczba pracowników zwiększa się do 20 osób (pracownicy sezonowi).

Głównym odbiorcą szkółki są firmy zajmujące się sadzeniem roślin wzdłuż dróg i autostrad. Gospodarstwo sprzedaje rocznie około  5 tys. drzew alejowych,  100 tys. krzewów ozdobnych liściastych i  30 tys. roślin iglastych.
W 2011 roku Szkółka Drzew i Krzewów w Radwanicach znalazła się w gronie finalistów krajowego konkursu „Wzorowy Ogrodnik”.

Właściciele gospodarstwa planują modernizację systemu nawadniania, aby ograniczyć ilość zużywanej wody (nowe technologie produkcji podłoża dla roślin, stosowanie hydrożelu oraz innych substancji zatrzymujących wodę w doniczce), a także wprowadzić rozwiązania umożliwiające ponowne wykorzystywanie wody do podlewania. Chcieliby także produkować nowe gatunki i odmiany roślin.
 
Pan Adam współpracuje z samorządem lokalnym, szkołami czy DODR we Wrocławiu, jest także sponsorem wielu lokalnych imprez czy konkursów.
 

Zmodyfikowano: 29.07.2019