Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Andrzej i Teresa Maleszka

 
Andrzej i Teresa MALESZKA, gosp. Chróścina, gm. Góra, powiat górowski 
 
Prowadzą gospodarstwo o powierzchni 73 ha we wsi Chróścina w gminie Góra, specjalizujące się w uprawie ziół. Pierwsze 8 ha nabyli w czerwcu 1985 r. Aktualnie gospodarują na powierzchni 63 ha własności plus drobne dzierżawy od indywidualnych rolników. Od początku gospodarstwo specjalizuje się w uprawie ziół. Przed jego nabyciem Pan Andrzej od kilku lat uprawiał zioła w gospodarstwie ojca i teścia. Z chwilą nabycia własnego gospodarstwa uprawiane są tu prawie wyłącznie zioła. Zboża są siane jedynie ze względu na zachowanie zmianowania roślin. Obecnie w gospodarstwie uprawiane są takie gatunki roślin jak: mięta pieprzowa na powierzchni ok. 30 ha, lubczyk ogrodowy na pow. ok. 15 ha, prawoślaz lekarski na pow. ok. 9 ha) oraz jeżówka purpurowa uprawiana na pow. ok. 6 ha. Rodzaj uprawianych roślin zależy od bieżącego zapotrzebowania na zioła oraz od wymogów zmianowania. Większość upraw jest zakontraktowana. 
Rolnik współpracuje z wiodącymi na rynku firmami zielarskimi, takimi jak: Martin Bauer Polska, Kawon Gostyń, Herbapol Lublin oraz inne, które zajmują się eksportem. W związku z tak wyspecjalizowaną produkcją wybudował podłogową suszarnię o powierzchni ok. 1000 m2 i magazyny o powierzchni ok. 2000 m3 do przechowywania produktu, które wystarczają na zapewnienie ciągłości produkcji. Suszarnie uwzględniają wieloletnie doświadczenie w zakresie uprawy ziół. Zioła produkowane w gospodarstwie pochodzą z upraw kontrolowanych przez podmiot kontraktujący a gospodarstwo przechodzi okresowe audyty. Surowce badane są laboratoryjnie w kierunku na pozostałości pestycydów, dlatego rolnik korzysta z pracy ręcznej co powoduje okresowe zatrudnienie do sezonowych prac polowych dla innych osób z terenu gminy, dla których przygotowane jest dobre zaplecze socjalne. 
Gospodarstwo posiada wszelki potrzebny sprzęt do produkcji zielarskiej oraz 4 ciągniki rolnicze, ładowarkę teleskopową, opryskiwacze, siewniki specjalistyczne i inne maszyny pielęgnacyjno-uprawowe. Średni uzyskiwany w gospodarstwie plon ziół wynosi ok. 2,5 tony suszu z hektara.
Pan Maleszka jest czynnym działaczem Polskiego Komitetu Zielarskiego i uznanym producentem zielarskim w Polsce. Stara się być na bieżąco z nowymi trendami w suszarnictwie i uprawie roślin zielarskich. Praktyczne doświadczenie w pracy, nabyte przez szereg lat w gospodarstwie ojca i teścia, wykorzystuje w swoim gospodarstwie poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań i praktycznych zastosowań w dziale produkcji i suszenia ziół.  W gospodarstwie widać dużą dbałość się o bezpieczeństwo ludzi, maszyn i porządek w obejściu. Rolnik na bieżąco inwestuje w gospodarstwo wykorzystując na to własne środki finansowe wparte funduszami pomocowymi Unii Europejskiej.
 
Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 13.07.2015