Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Jadwiga i Dariusz Śmichura – miejscowość: Godziszowa, gm. Długołęka, powiat wrocławski

Kandydaci do tytułu Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2009 - Rolnicy

Jadwiga i Dariusz Śmichura – miejscowość: Godziszowa, gm. Długołęka, powiat wrocławski

Stajnia "BONZA"
Hodowla Koni Rasy Śląskiej
www.bonza.pl

Gospodarstwo o pow. ok. 20 ha UR specjalizuje się w hodowli koni rasy śląskiej. Obecnie w stadninie jest 47 koni rasy śląskiej, głównie karych o czarnym umaszczeniu. Najcenniejszym okazem jest obecnie 16-letni ogier Rapid, doskonały reproduktor.

Pan Dariusz Śmichura wiele lat temu związał swoje życie z końmi. Hodowlę koni rasy śląskiej rozpoczął w 1984 roku - od zakupu trzech klaczy: Antylopy, Debory i Desery. Przełomowym momentem był rok 1996, w którym klacz Bonza, od której wzięła nazwę stajnia zdobyła złoty medal i tytuł championki na wystawie Hodowlanej w Warszawie, matka wspaniałego potomstwa m.in. 8 uznanych ogierów.

Poza hodowlą i sprzedażą koni śląskich, Stajnia Bonza oferuję też stanówkę uznanymi ogierami, treningi zaprzęgowe koni, hotel dla koni oraz obsługę imprez okolicznościowych takich jak: wesela lub festyny.


Osiągnięcia hodowlane i sportowe
Z hodowli pochodzą m.in. takie konie jak klacz Tomyra - championka i zdobywczyni złotego medalu na Międzynarodowych Targach Rolniczych Polagra-Farm 2005, jej syn ogier Tycjan zdobywca złotego medalu na aukcji w Książu oraz zwycięzca próby dzielności z oceną wybitną w roku 2003, klacz Bylina matka m.in. ogiera Bystry złotego medalistę z Książa w 1998 roku i wiele innych.

Sukcesami sportowymi może się pochwalić m.in. Bunt złoty medalista na MPMK w powożeniu w 2005 roku w klasie koni 4-letnich, Boneto zdobywca trzeciego miejsca na tych samych Mistrzostwach w tej samej klasie oraz Izer - wychowanek Stajni Bonza, który na MPMK zdobył I miejsce w klasie 5-latków. Ponad to wymienić tu można ogiera Bond, który wraz z Bogaczem w parze brał udział w Mistrzostwach Świata.

W 2008 roku Finalista XV jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik Farmer Roku wyróżniony za hodowlę koni śląskich małą statuetką „Złote Jabłko”.

Pan Dariusz Śmichura próbuje przywrócić w swojej okolicy dawne jeździeckie tradycje. Jest organizatorem lokalnej imprezy tradycyjnego Święta Konia w Siedlcu połączonego z licznymi zawodami jeździeckimi i piknikiem rodzinnym oraz z wystawą hodowlaną koni.

W opinii Kierownika PZD we Wrocławiu gospodarstwo posiada płynność finansową i inwestuje w nowy sprzęt rolniczy. Wyniki finansowe z działalności rolniczej pochodzą ze sprzedaży koni śląskich w cyklu 2-3 letnim, produkowanej w gospodarstwie marchwi (plon ok. 590 dt/ha) oraz świadczonych usług. Obejście gospodarstwa jest bardzo estetycznie urządzone, panuje tu ład i porządek. Warunki utrzymywania zwierząt spełniają normy dobrostanu. Konie utrzymywane są w nowoczesnej stajni z wybiegiem.

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 09.07.2013