Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Funkcjonalne urządzanie wnętrz mieszkalnych w gospodarstwach agroturystycznych

Mieszkanie powinno być wygodne, funkcjonalne, dobrze urządzone, tak by przeważały w nim ulubione barwy i ozdoby, dodające urody wnętrzom. Ważne, by każde pomieszczenie było harmonijne, a każda rzecz w jego wnętrzu miała właściwe proporcje, dostosowane do innych elementów, a przede wszystkim, aby się to wszystko podobało nam i turystom. Nie zawsze jest to łatwe. Pewne elementy projektowania mogą być łatwiejsze inne z kolei trudne. By nie sprawiało to dużych problemów należy znać podstawowe zasady, dzięki którym potrafimy funkcjonalnie i estetycznie sami urządzić swoje mieszkanie. Mimo indywidualnych różnic, istnieją pewne ogólne wspólne dla wszystkich ludzi formy. 
Wiele doskonałych wnętrz można stworzyć, zestawiając elementy z różnych okresów historycznych, różne style i kolory. Ważne by były one połączone gustownie i harmonijnie w jedną całość. Każde wnętrze powinno być przytulne i posiadać „domową atmosferę", by rodzina czy turyści czuli się w nim dobrze, bezpiecznie i wygodnie.
Podejmując się działalności agroturystycznej, trzeba wiedzieć, że z wypoczynku na wsi korzystają różne grupy osób m.in.: rodziny z dziećmi, osoby samotne, starsze, niepełnosprawne czy uprawiające sport. Oczekiwania przyjmowanych gości będą inne dla osób starszych, inne dla rodzin z dziećmi i młodzieżą, a jeszcze inne dla osób niepełnosprawnych. Dla każdej z tych grup przystosowanie domu powinno być odmienne. Osoby starsze oczekują spokoju, z kolei osoby niepełnosprawne potrzebują warunków zapewniających im sprawne poruszanie się. 
Dobrze jest, by występujące obok siebie pomieszczenia miały jakieś cechy wspólne, np. barwy, rodzaje tkanin czy powierzchni, by jedna przestrzeń łączyła się z inną harmonijnie i spokojnie. Jeżeli pomieszczenie kuchenne jest otwarte na pokój dzienny elementy wykończeniowe jak barwa podłogi, oświetlenie, elementy dekoracyjne – zieleń, obrazy itp. powinny być w obu tych pomieszczeniach analogiczne lub kontrastujące. Jeżeli w pomieszczeniu jest dywan to nie powinien on być chowany pod meble, ponieważ posiada wzór najczęściej symetryczny, który należy wyeksponować.
Podłogi i ściany korytarza powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Korytarz, najlepiej jeśli jest widny i nie zastawiony meblami, by przyjeżdżający goście mogli swoje walizki swobodnie postawić. Wydzielić trzeba miejsce na wierzchnią odzież. Należy przygotować tyle wieszaków, ile będzie osób przyjezdnych. Trzeba też zapewnić miejsce do siedzenia, ułatwiające zdejmowanie butów, zwłaszcza osobom starszym. Przedpokój, hol, korytarz w zależności od wielkości i układu przestrzennego może być wykorzystany również do odpoczynku. W pomieszczeniu tym niezbędne jest dobrze oświetlone duże lustro, może być też stolik z fotelami, krzesłami lub ławą, co ułatwia ubieranie dzieci lub zakładanie przez osoby starsze obuwia. 
Ściany przedpokoju mogą być w zdecydowanych, żywych barwach lub wykończone drewnem. Podłoga powinna być z materiału, ułatwiającego utrzymanie czystości w tym pomieszczeniu, które najbardziej narażone jest na zanieczyszczenia przez wchodzących do domu. Oświetlenie to nie tylko estetyka tego pomieszczenia, ale przede wszystkim bezpieczeństwo osób poruszających się po nim. Potrzebne jest przynajmniej jedno oświetlenie centralne, uzupełnieniem mogą być kinkiety.
Jeżeli w przedpokoju jest okno, jego estetykę podniosą żywe rośliny ustawione na parapecie. Zamiast tego, tam gdzie nie ma naturalnego oświetlenia, można ustawiać kompozycje z suchych ziół, traw i kwiatów.
Jeżeli są schody prowadzące na piętro, muszą być dobrze oświetlone, zaopatrzone w balustradę, a stopnie wykończone surowcem przeciwpoślizgowym. Niewskazane jest układanie zarówno na schodach, jak i w przedpokoju ruchomych chodników, które mogą być przyczyną wypadków. W tej części mieszkania, jeżeli jest taka możliwość należy wygospodarować miejsce na WC z umywalką: umożliwi to gościom umycie rąk po przyjściu ze spaceru, wycieczki, czy świeżo przyjezdnym gościom.

W oferowanych pokojach muszą być zapewnione warunki sprzyjające wygodnemu pobytowi. 
W pokojach należy do minimum ograniczyć ozdoby. Podłoga powinna być łatwa do mycia. Meble można pokryć pokrowcami w barwach pokoju, które po każdym pobycie gości należy uprać. Podłogi mogą być wykonane z desek, parkietu lub pokryte wykładziną z tworzyw sztucznych. Ściany w pokojach dobrze jest pomalować w gamie pastelowych barw. Na ścianach można powiesić półki z glinianymi naczyniami lub żywymi kwiatami. Ewentualną ozdobą mogą być tkaniny np. kilimy. Dla uniknięcia chaosu tkaniny powinny się komponować zgodnie z regułami: gładkie ze wzorzystymi lub gładkie z gładkimi, również kolorystycznie powinny być dobrane w całym pomieszczeniu. Niepożądane są duże i agresywne wzory czy kolory rozpraszające wzrok. Tkanina powinna harmonijnie łączyć wszystkie elementy wnętrza w jedną całość. 
Przy wykończeniu ścian czy podłóg, które mają wzory, płaszczyzny występujące obok powinny być gładkie, szczególnie ważne są rozwiązania kolorystyczne, w których wybrana barwa z kolorystyki wzoru jest powtarzana w płaszczyźnie gładkiej. Do pokoju dziennego warto wprowadzić dużo zieleni, tworząc różne kompozycje z żywej roślinności. Jeśli dysponuje się dużym wnętrzem, to na podłodze można umieszczać doniczki w koszach, tworząc małe ogrody. W takich pomieszczeniach dobrze prezentuje się zieleń wysoka, która z czasem dorasta do sufitu. Tych kompozycji nie można ustawiać na głównym pasie ruchu, by nie utrudniać przejść. Rośliny należy dobierać zgodnie z ich wymaganiami co do światła dziennego. Niewskazane jest ustawianie kwiatów sztucznych, ze względu na osiadanie kurzu. Tam, gdzie jest to możliwe ze względu na przewody kominowe, warto wybudować kominek taki, w którym wieczorem będzie można rozpalać drewno. Spotkania przy kominku sprzyjają przyjaznym rozmowom i dobrej atmosferze. Miejscem do wspólnego przebywania gości, może być również wydzielony pokój, hol, czy podest na piętrze. W ten sposób umożliwia się gościom wspólne oglądanie telewizora, granie w karty, czytanie, pogawędki i rozmowy. Elżbieta Maśko
DODR we Wrocławiu 

Zmodyfikowano: 11.07.2013